Depresyjne podsumowanie stycznia (o depresji – inaczej)

utworzone przez | sty 27, 2018 | Nolifestyle | 36 Komentarze

Uznałam, że będę więcej na blogu pisać o swoim życiu.

Pan Doktór twierdził, że mam tendencję do nierealnego wręcz eskapizmu. Powiedział mi o tym, jak wytłuściłam mu całą koncepcję transhumanistycznego transferu jaźni i zagrzebania się w cyfrowej projekcji własnych fantazji, umówmy się więc – sama na to wpadłam pierwsza.

Pisanie jedynie o serialach, głupich ludziach w internecie oraz Gwiezdnych Wojnach w każdym razie niezbyt pomaga w wyjściu z eskapistycznej pętli, oto więc notka o tym, co robię w życiu. Tak więc kolejno.

 

Wieś jest nudna

Od trzech miesięcy mieszkam na wsi. Jest to wieś trochę podrabiana – zero krów, kóz czy kurczaków, za to najbliższy spożywczak cztery kilometry dalej. Polną drogą. Nieoświetloną, nieoasfaltowaną polną drogą, wobec czego bywam w sklepie pi razy raz w miesiącu. Stanowczo pomaga w tym posiadanie spiżarki oraz dwóch lodówek. Zaleta jest taka, że nie kusi mnie picie dwulitrowej Pepsi raz w tygodniu – nie mam prawa jazdy, więc muszę albo jechać po nią rowerem, albo poprosić o podwózkę kolegę hehe Mirka.

Kolega hehe Mirek to kuzyn innego kolegi  – tego, od którego wynajmuję szacowną Willę na Wsi (nazwijmy kolegę od wynajmu T.). Mirek jest śmieszkiem i ostatnia prośba o podwózkę na większe zakupy skończyła się tak, że znalazłam w torbie paczkę prezerwatyw.

Wiecie, jak najlepiej poznać to, że jesteście już dorośli? Gdy znajdujecie paczkę gumek w swoich zakupach i jesteście absolutnie pewni, że hehe Mirek po prostu pomylił się przy rozdzielaniu rzeczy przy kasie. Dopiero T. musiał mi wyjaśnić, że…

…i że hehe Mirek tak ma. Innymi słowy, chyba mi jednak podskoczy forma fizyczna, bowiem boję się kolejnych mirkowych dowcipasów. Ponadto Mirek swoim autem niesamowicie rozbija się na zakrętach.

Jeśli ktokolwiek chociaż trochę mnie zna – więc raczej nie czytelnicy blogaska, bowiem tu raczej piszę o sobie mało – wie, że raczej jestem stworzeniem miejskim. Nie dla mnie urocze domki na wsi w jakiejś Zabajce czy innej Poczekajce. Powody, dla którego przeprowadziłam się są więc następujące:
– na wsi jest tanio;
– na wsi jest spokojnie.

Warto zaznaczyć, że wcześniejsze pół roku spędziłam w okolicach Warszawy, próbując ogarnąć rozsypujący się dom (długa historia) oraz ciężko chorą Ciotkę. Ciotka urodziła się jeszcze przed wojną, została pokarana przez los kombo lekkiego upośledzenia i schizofrenii i na ten moment nie tyle jest na jesieni swojego życia, co gwałtownie już zbliża się zima. Jeśli więc ktoś zastanawiał się, czemu blogasek był zdechnięty przez te miesiące – otóż dlatego, że wzięłam sobie na barki coś, co mnie zdecydowanie przerastało. Cieszę się, że to już za mną, a Ciotka ma dużo bardziej profesjonalną opiekę niż ja mogłam zapewnić.

 

Planowanie czasu jest trudne

W każdym razie, mieszkanie na wsi o populacji 14 mieszkańców (ze mną włącznie) okazało się tak bardzo spokojne i nieciekawe, jak myślałam. Pracuję zdalnie, dzień więc zaczynam w okolicach “kiedy mi się zechce obudzić”, po pracy mam natomiast kupę czasu, który mogę zmarnować na oglądanie seriali oraz granie w Simsy. Z uwagi jednak na problemy z produktywnością postanowiłam prowadzić dziennik zadań, jak kazała Sławna Blogerka Od Planowania.

Tu dygresja – depresja i przyległości sprawiają, że nie chce mi się wychodzić z łóżka, przy czym u mnie nie kończy się na “niechceniu”. Pan lekarz od kręgosłupa ostatnio widząc mnie zakrzyknął: “Paaaani, kto tak pani spierdolił!” i musiałam powiedzieć, że sama sobie zepsułam, brakiem ruchu, a w szczególności brakiem wstawania z łoża mej boleści. Postanowiłam więc być aktywna, planować rzeczy i takie tam. Po czym okazało się, że do planowania rzeczy potrzebny jest plan planowania rzeczy, a najlepiej cały kurs od Sławnej Blogerki Od Planowania, za jedyne 89,99zł w promocji świątecznej. Kursu nie kupiłam, gdyż okazało się, że 90% pań planujących ma na głowie troje dzieci, biznesa i pracę na etacie, a ja mam tylko biznesa, blogaska i nieskończonego fanfika o miłości generała Huksa i Mary Sue.

Tak więc z czym w ogóle do ludzi, planowanie nie jest dla mnie.

 

Facebookowe grupy wsparcia to… niekoniecznie dobry pomysł

Z racji spędzania dużo czasu w internecie, a co gorsza – pracowaniu w internecie, postanowiłam rozejrzeć się za grupami wsparcia dla osób z depresją i/lub z rodzin dysfunkcyjnych (tak zwane DDA, dorosłe dzieci alkoholików oraz DDD, dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych). Jeśli masz podobne problemy, co ja – proszę, nie rób tego.

Naprawdę, ja, obca osoba z Internetu tak mówię, ale tym razem to na serio.

Jeśli masz problem, powiedzmy, natury psychologicznej, z pewnością ulgę sprawi świadomość, że nie jest się samym. Kłopot polega na tym, że najwyraźniej wszelkie grupy wsparcia bez jakiejkolwiek kontroli psychologa czy lekarza bardzo szybko przyciągają ludzi, którzy nie bardzo chcą słyszeć, że ktoś miał problem i z niego wyszedł. Prawdopodobnie wynika to z tego, że sami wygodnie tkwią w swojej bezradności (znam to uczucie) i nie w smak im opowieści o tym, że komuś idzie lepiej od nich. Albo że te same przyczyny mogły rodzić inne problemy – przykładowo, wiele osób z rodzin dysfunkcyjnych ma tendencję do pakowania się w toksyczne związki, wobec czego spędziłam bardzo dziwne i oderwane od rzeczywistości trzydzieści minut próbując udowodnić obcym ludziom, że ja niespecjalnie pakuje się w jakiekolwiek związki, toksyczne czy nie. Przekonanych oczywiście nie przekonałam i po tym, jak mi ktoś napisał “zobaczysz, jeszcze będziesz żoną alkoholika” pożałowałam, że nie opcji zrzucenia grupy za bycie po prostu szkodliwą dla osób chorych.

Bądź mądry, nie popełniaj mojego błędu.

 

Życie osobiste jest powodem zmartwień, przezornie więc go nie posiadam

Jak pisałam, na mojej wsi mieszka, według Wikipedii, 14 osób (ze mną włącznie). Z tych 14 osób znam T., mamę T., tatę T. oraz hehe Mirka hehe. Od mamy T. dostaję czasami fanty ułatwiające przeżycie na wsi, jak np. ciepłe papucie, skarpety oraz spodnie Kylo Rena, które można podciągnąć pod pachy (a ponadto są bardzo wygodne). Od taty T. jeszcze nic nie dostałam, ale sytuacja jest rozwojowa.

Zaskoczyło mnie, jak bardzo lekko przyjęłam praktyczny brak znajomych w promieniach kilometrów, po czym do mnie doszło, że nawet za najlepszych czasów w centrum Krakowa czy Warszawy znajomych raczej dużo nie miałam. Kilka bliskich mi osób rozsypanych jest po całym globie, nigdy byłam osobą wychodzącą na piwo czy imprezy. Znajomości z Krakowa bardzo szybko rozluźniły się po mojej wyprowadzce i teraz są praktycznie martwe.

I oczywiście, są chwile, w których brakuje mi jakichś ludzi w moim otoczeniu, tak samo jak są chwile, w których brakuje mi rodziny, której nie mam – fakt faktem jednak, że zauważam to tak raz na dwa miesiące. Częstokroć w okolicach świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy mam napływ poczucia samotności i ten rok nie różnił się w niczym od poprzedniego. Mam wrażenie, że rodzina i znajomi to coś, czego pragnę okresowo i w małych dawkach, zazwyczaj bowiem czuję się naprawdę dobrze sama. Plus, powiedzmy sobie szczerze – nie umiem nawiązywać znajomości, a już w ogóle nie umiem nawiązywać związków. Lata temu niezbyt przyjemni ludzie naśmiewali się, żem aspergeryczka i chociaż absolutnie się z tym nie zgadzam (i Pan Doktór też nie) – coś w tym może było, bowiem ewidentnie podejścia do zawierania znajomości nie mam.

 

Wreszcie wiem, gdzie chcę pojechać na stypendium

Dzisiaj miałam sen, w którym robiłam zakupy gdzieś w Ameryce Południowej. Sen nie precyzował, gdzie to było, ani jakie zakupy, niemniej jednak obudziłam się bardzo zadowolona, gdyż większość snów podróżniczych kończy się u mnie zadowoleniem wielkim. Koło roku temu uznałam, że skoro chcę gdzieś wyjechać na dłużej, to czemu tego nie zrobić? Tak zaczęłam uczyć się języka chińskiego. Trudno mi samej określić, czemu akurat taki kierunek wybrałam sobie jako cel, bowiem Chiny pewnie by się nie znalazły na moim “top 10 miejsc, w których chciałabym zamieszkać”. Wydaje mi się, że chodzi o dwa czynniki: język chiński jest trudny i bardzo ciekawy, oraz słyszałam o Chinach takie historie, że aż chce się pojechać z dużym patykiem do dźgania i sprawdzania, czy to rzeczywiście wszystko prawda. No i trudno wyobrazić sobie miejsce, w którym było bardziej INACZEJ niż na wsi w zachodniopomorskim (populacja: 14 osób ze mną włącznie) niż w azjatyckiej metropolii (populacja: mnóstwo).

W każdym razie, za cel postawiłam sobie Hainan University. Hainan to ta wyspa, która znajduje się na samym południu Chin, w monsunowym klimacie tropikalnym. Nazywa się ją “chińskimi Hawajami”, jak na lokalne standardy jest to też miejsce średnio zaludnione (największe miasto, Haikou, liczy zaledwie dwa miliony mieszkańców), bardzo czyste i urokliwe. Znajduje się jakieś 8 230 km od Antoniego Macierewicza, co jest niewątpliwą zaletą.

Nie śpieszy mi się jednak – pewnie rok spędzę na wypoczynku na odludziu, kolejny rok w jakimś średniej wielkości polskim mieście (na razie typuję Poznań) i dopiero w roku 2020 postaram się o stypendium na naukę.

 

Co dalej na blogasku?

Ano na blogasku dalej będzie Calling Bullshit, teksty o komiksach, filmie oraz o mnie. Zapewne będzie ich coraz więcej, zgodnie z tendencją wzrostową. Nie zdążyłam przygotować notki o The Last Jedi, czeka więc na premierę DVD. Chcę też wrócić do publikowania dłuższych opowiadań slash fanfików, co ostatni raz miało miejsce lata temu. Jakby nie patrzeć – mam sporo czasu 🙂

Fikaton 2018, czyli siedem fanfików w cenie jednego

Fikaton 2018, czyli siedem fanfików w cenie jednego

Mam głupie wrażenie, że każda lista w stylu "Jak mieć popularnego i profesjonalnego blogaska" powinna zaczynać się od punktu zero, wyglądającego mniej więcej tak: 0. NIE WRZUCAJ NA NIEGO GAYFURRY FANFIKÓW ZE STARŁORSÓW, DO JASNEJ ANIELKI. Jednakże, powiedzmy sobie...

36 komentarzy

 1. krystynabozenna

  A ja bym chciałą mieszakć na wsi, że też los jest taki neisprawiedliwy i rozdziela nasze chęci i marzenia nierówno 😉

  Odpowiedz
 2. Grafy w podróży

  Mieszkanie na odludziu ma dużo plusów. Przede wszystkim musisz zmierzyć się sama ze sobą. To bardzo przydatne. Wiele problemów w życiu zaczyna się od nas, od naszej nieumiejętności przebywania sam na sam ze sobą.

  Odpowiedz
 3. Urszula Szegda

  To faktycznie mała wieś, pewnie się wszyscy znają 😉 marzy mi się domek na wsi, taki z ogródkiem i kotem.

  Odpowiedz
 4. krystynabozenna

  A ja bym chciałą mieszakć na wsi, że też los jest taki neisprawiedliwy i rozdziela nasze chęci i marzenia nierówno 😉

  Odpowiedz
 5. Grafy w podróży

  Mieszkanie na odludziu ma dużo plusów. Przede wszystkim musisz zmierzyć się sama ze sobą. To bardzo przydatne. Wiele problemów w życiu zaczyna się od nas, od naszej nieumiejętności przebywania sam na sam ze sobą.

  Odpowiedz
 6. Dawid Lasociński/Swiathegemona

  Taka odległość od A.Maciarewicza jest bardzo wskazana, ale czy jesteś zupełnie pewna, że Antoni nie zostanie ambasadorem w Chinach? I nie spotkacie się któregoś dnia w tym uroczym maleńkim chińskim miasteczku, które liczy zaledwie 2 mln ludzi? 🙂

  Odpowiedz
  • Lena Helman

   Chiny mają jedną zaletę – otóż słyną z natychmiastowej deportacji i banów dla ludzi, którzy niechcący chlapną coś nie po myśli partii. Antoni wytrzymałby pewnie około piętnastu minut, zanim zostałby odstawiony na lotnisko z wilczym biletem 🙂

   Odpowiedz
 7. Urszula Szegda

  To faktycznie mała wieś, pewnie się wszyscy znają 😉 marzy mi się domek na wsi, taki z ogródkiem i kotem.

  Odpowiedz
 8. Marlena Hryciuk

  Malutka ta wieś, bardziej wioseczka. Ja mieszkam w mieście i przyznam, że brak mi takiej ciszy. Mieszkałam na wsi, po ślubie przeprowadziłam się do miasta i było mi ciężko się zaadaptować. Hałas, szum wciąż mi przeszkadzały. Jakoś się przyzwyczaiłam ale było ciężko.

  Odpowiedz
 9. Marta Korotko

  Rozumiem Cię, bo też bardzo cenię sobie życie w mieście. Jednak odkąd pamiętam, żałowałam, że nie mam nikogo na wsi, nie mogę spędzić uroczych wakacji o jakich czytałam w książkach i oglądałam na filmach. No cóż, pozostaje mi się tylko pogodzić z niespełnionymi marzeniami.
  A nauki chińskiego zazdroszczę! Podobno jeden z najtrudniejszych języków do opanowania, zaraz za nim język polski 🙂

  Odpowiedz
 10. Marta Korotko

  Rozumiem Cię, bo też bardzo cenię sobie życie w mieście. Jednak odkąd pamiętam, żałowałam, że nie mam nikogo na wsi, nie mogę spędzić uroczych wakacji o jakich czytałam w książkach i oglądałam na filmach. No cóż, pozostaje mi się tylko pogodzić z niespełnionymi marzeniami.
  A nauki chińskiego zazdroszczę! Podobno jeden z najtrudniejszych języków do opanowania, zaraz za nim język polski 🙂

  Odpowiedz
 11. Aga z MiskiDwie

  Z tym psychiatrą to mi albo zafundowałaś właśnie syndrom dra Googla, albo faktycznie coś jest na rzeczy, ale chyba sama muszę się przejść tamże (i do neurologa) – zaczynam mieć wrażenie, że dostałam otępienia na fast forward. I mam dużo mniejszą niż normalnie tolerancję na seksizm.

  Odpowiedz
 12. Marta Korotko

  Rozumiem Cię, bo też bardzo cenię sobie życie w mieście. Jednak odkąd pamiętam, żałowałam, że nie mam nikogo na wsi, nie mogę spędzić uroczych wakacji o jakich czytałam w książkach i oglądałam na filmach. No cóż, pozostaje mi się tylko pogodzić z niespełnionymi marzeniami.
  A nauki chińskiego zazdroszczę! Podobno jeden z najtrudniejszych języków do opanowania, zaraz za nim język polski 🙂

  Odpowiedz
 13. Katarzyna Maniszewska

  Domek na wsi brzmi bajkowo!

  Odpowiedz
 14. Zwykła Matka

  Mieszkam pod miastem, ale to raczej duża kumulacja miastowych niż wieś 🙂
  Dzieki blogowaniu poznałam mnóstwo wspaniałych osób, dzięki temu często łatwiej mi ogarnąć niektóre sprawy 🙂
  Planowanie czasu nie jest takie trudne!

  Odpowiedz
 15. Zwykła Matka

  Mieszkam pod miastem, ale to raczej duża kumulacja miastowych niż wieś 🙂
  Dzieki blogowaniu poznałam mnóstwo wspaniałych osób, dzięki temu często łatwiej mi ogarnąć niektóre sprawy 🙂
  Planowanie czasu nie jest takie trudne!

  Odpowiedz
 16. Bookendorfina Izabela Pycio

  Kiedy już dzieci się usamodzielnią, skończą szkoły, chętnie z mężem przeniesiemy się w spokojniejsze tereny, daleko od zgiełku centrum miasta. 🙂

  Odpowiedz
 17. Zwykła Matka

  Mieszkam pod miastem, ale to raczej duża kumulacja miastowych niż wieś 🙂
  Dzieki blogowaniu poznałam mnóstwo wspaniałych osób, dzięki temu często łatwiej mi ogarnąć niektóre sprawy 🙂
  Planowanie czasu nie jest takie trudne!

  Odpowiedz
 18. Kapitan

  Myśląc o Willi Na Wsi przychodzi mi do głowy jeszcze jedna zajebista zaleta – miejsca do biegania. Może drogi do niczego, ale na pewno otoczenie ładniejsze niż gruz albo pojedyncze krzaki (mieszkam w Poznaniu, ale akurat w słabej części, i takie landszafty mam na co dzień). Sama zaczęłam gdzieś tak dwa tygodnie temu (ale nie dlatego, że nowy rok, tylko mnie zainspirował wrestling), a jak się zamierzasz więcej ruszać, no to okoliczności bardzo sprzyjające.

  Odpowiedz
 19. Bookendorfina Izabela Pycio

  Kiedy już dzieci się usamodzielnią, skończą szkoły, chętnie z mężem przeniesiemy się w spokojniejsze tereny, daleko od zgiełku centrum miasta. 🙂

  Odpowiedz
 20. Kapitan

  Myśląc o Willi Na Wsi przychodzi mi do głowy jeszcze jedna zajebista zaleta – miejsca do biegania. Może drogi do niczego, ale na pewno otoczenie ładniejsze niż gruz albo pojedyncze krzaki (mieszkam w Poznaniu, ale akurat w słabej części, i takie landszafty mam na co dzień). Sama zaczęłam gdzieś tak dwa tygodnie temu (ale nie dlatego, że nowy rok, tylko mnie zainspirował wrestling), a jak się zamierzasz więcej ruszać, no to okoliczności bardzo sprzyjające.

  Odpowiedz
 21. Karolina

  Trafiłam tu za sprawą fejsbunia, ale chyba zostanę na dłużej. Pani na D też mi towarzyszy, w pakiecie z panią na M, co sumuje się na ciekawą chorobę pod akronimem CHAD. Podoba mi się Twój styl pisania. Ja mam już dwójkę dzieci, biznes planuje, blogaska posiadam. A czasem też nie wychodzę z łózka. Ostatnio na szczęście jestem gdzieś po środku mojej sinusoidy i mam nadzieję, że ten stan będzie trwał długo (do końca życia! a co!), bez wielkich odchyleń, choć te w górę lubię.

  Odpowiedz
  • Lena Helman

   Jakkolwiek to brzmi, czasami bardzo zazdrościłam CHAD-owcom odpałów w górę. Ja ich nie miewam – jedynie czasami przez jeden dzień, często raz na miesiąc, czuję się zdrowa, mam dobry humor i energię do robienia czegokolwiek. Przez resztę mi się nie chcę, do wszystkiego się zmuszam, a zwłaszcza do pracy.

   Odpowiedz
 22. Karolina

  Trafiłam tu za sprawą fejsbunia, ale chyba zostanę na dłużej. Pani na D też mi towarzyszy, w pakiecie z panią na M, co sumuje się na ciekawą chorobę pod akronimem CHAD. Podoba mi się Twój styl pisania. Ja mam już dwójkę dzieci, biznes planuje, blogaska posiadam. A czasem też nie wychodzę z łózka. Ostatnio na szczęście jestem gdzieś po środku mojej sinusoidy i mam nadzieję, że ten stan będzie trwał długo (do końca życia! a co!), bez wielkich odchyleń, choć te w górę lubię.

  Odpowiedz
  • Lena Helman

   Jakkolwiek to brzmi, czasami bardzo zazdrościłam CHAD-owcom odpałów w górę. Ja ich nie miewam – jedynie czasami przez jeden dzień, często raz na miesiąc, czuję się zdrowa, mam dobry humor i energię do robienia czegokolwiek. Przez resztę mi się nie chcę, do wszystkiego się zmuszam, a zwłaszcza do pracy.

   Odpowiedz
 23. Aneta

  Również mieszkam na wsi.. I umieram często z nudów. Dobrze, że mam dzieci i psa ;). Zgadzam się z Tobą, że nie ma co szukać wsparcia na forach..

  Odpowiedz
 24. Aneta

  Również mieszkam na wsi.. I umieram często z nudów. Dobrze, że mam dzieci i psa ;). Zgadzam się z Tobą, że nie ma co szukać wsparcia na forach..

  Odpowiedz
 25. Ulf Justyna K Lambert

  Życzę ci wszystkiego najlepszego i wyjścia z tego paskudztwa, choć to niełatwe. I tych Chin ci życzę. Język trudny, ale wspaniały, zwłaszcza w piosenkach. Fonetycznie megapodobny do polskiego przez te świszczące głoski.

  Odpowiedz
 26. Ulf Justyna K Lambert

  Życzę ci wszystkiego najlepszego i wyjścia z tego paskudztwa, choć to niełatwe. I tych Chin ci życzę. Język trudny, ale wspaniały, zwłaszcza w piosenkach. Fonetycznie megapodobny do polskiego przez te świszczące głoski.

  Odpowiedz
 27. Bebe Talent

  Teraz wszystkie wsie są podrabiane. Chciałam kiedyś kupic chrześniakowi książeczkę z krabem. Siostra zasugerowała, żeby kupic ze zwierzątkiem, które ma szanse zobaczyć wczesniej – z koniem, kozą. Serio???

  Odpowiedz
 28. Bebe Talent

  Teraz wszystkie wsie są podrabiane. Chciałam kiedyś kupic chrześniakowi książeczkę z krabem. Siostra zasugerowała, żeby kupic ze zwierzątkiem, które ma szanse zobaczyć wczesniej – z koniem, kozą. Serio???

  Odpowiedz
 29. Aga z MiskiDwie

  Z tym psychiatrą to mi albo zafundowałaś właśnie syndrom dra Googla, albo faktycznie coś jest na rzeczy, ale chyba sama muszę się przejść tamże (i do neurologa) – zaczynam mieć wrażenie, że dostałam otępienia na fast forward. I mam dużo mniejszą niż normalnie tolerancję na seksizm.

  Odpowiedz
 30. Marlena Hryciuk

  Malutka ta wieś, bardziej wioseczka. Ja mieszkam w mieście i przyznam, że brak mi takiej ciszy. Mieszkałam na wsi, po ślubie przeprowadziłam się do miasta i było mi ciężko się zaadaptować. Hałas, szum wciąż mi przeszkadzały. Jakoś się przyzwyczaiłam ale było ciężko.

  Odpowiedz
 31. Dawid Lasociński/Swiatheg

  Taka odległość od A.Maciarewicza jest bardzo wskazana, ale czy jesteś zupełnie pewna, że Antoni nie zostanie ambasadorem w Chinach? I nie spotkacie się któregoś dnia w tym uroczym maleńkim chińskim miasteczku, które liczy zaledwie 2 mln ludzi? 🙂

  Odpowiedz
  • Lena Helman

   Chiny mają jedną zaletę – otóż słyną z natychmiastowej deportacji i banów dla ludzi, którzy niechcący chlapną coś nie po myśli partii. Antoni wytrzymałby pewnie około piętnastu minut, zanim zostałby odstawiony na lotnisko z wilczym biletem 🙂

   Odpowiedz
 32. Katarzyna Maniszewska

  Domek na wsi brzmi bajkowo!

  Odpowiedz

Leave a Reply